loading...
فروش خدمات باغبانی
نهال بازدید : 2315 یکشنبه 15 فروردین 1395 نظرات (0)

انگور

درخت انگور با نام علمی Vitisvinifera از خانواده انگورسانان Vitaceae

است. در این خانواده حدود 11 جنس و بیش از 600 گونه وجود دارد. مهم‌ترین جنس این خانواده جنس انگور است. این گیاه حالت بوته‌ای و رونده دارد و دارای پیچک در مقابل بعضی از برگها می‌‌باشد.میوه انگور به نوع دانه دارو بی دانه تقسیم می‌شود هر یک از این دو نوع در رنگهای قرمز وسیاه وزرد و تقریبا سبز دیده میشوند این میوه در مناطقی که حداکثر دمای ان بیش از ۴۰ درجه سانتیگرادو حد اقل ان کمتر از ۱۵ درجه زیر صفر نباشد بهتر رشد می‌‌کند.

طریقه کاشت و برداشت انگور

برای کاشت بوته مو ابتدای قلمه هائی از انرا در فصل بهار قبل از جوانه زدن ان در جائی به‌عنوان مخزن می‌‌کارنددربهاراینده که دارای ریشه شده است از مخزن با احتیاط در می‌‌آورند وانرا در گودال های آماده شده به ردیف می‌‌کارند پس از کاشت انرا آب می‌‌دهند بوته جدید با گرم شدن هواباید هر ۵ روز یا هر هفته آب داده شود این بوته بعد از چهار سال بار می‌‌اورد و در ده سالگی باران کامل خواهد شد یک بوته کامل میتوا ند بیش از دویست کیلو انگور بیاورد بوته مو را بعد از چهار ساله شدن هرس میکنند یعنی شاخهای فرعی و دراز یا شاخهای ضعیف انرا می‌‌برند تاهم فرصت رشد به شاخها قوی تر داده باشند وهم مقدار بار انرا تحت کنترل درآورند وکیفیت بار انرا بالا ببرند بوته مو رامی توان روی زمین یا در حال تکیه بر چیزی بالا تر از خاک وزمین قرار داد محل کشت موهایی که روی زمین قرار گرفته است با بیل شخم می‌‌زنند تا علفهای موجود که در فصل بهار می‌‌روید از بین برده شود زیرا این علفها می‌توانند به بوته مو و بار آن آسیب وارد کنند بعلاوه باشخم کردن زیر مو نفوذ آب برای رسیدن بریشه راحتر انجام می‌‌پذیرد نوع بی دانه وکشمشی انگور از نظر شیرینی بهترین آن است البته انواع دانه دار بخاطر درشتی آنها از شکل بسیار زیبا برخوردار هستند.

استان قزوین و آذربایجان غربی از استانهای انگور پرور ایران است

 

سفیدک سطحی مو (انگور)                                          Uncinula necator

در مناطق مختلف کشور سفیدک سطحی یا سفیدک حقیقی مو به اسامی محلی گوناگون سیابور، بادزدگی، گردزدگی ، شته ، شفته ، گردابی، چر، دردک، آق، و غیره گفته میشود.

این بیماری به سه طریق خسارت میزند:

- دانه های انگور را کثیف و چرکین و ترک خورده و نامرغوب می کند و این محصول دردبازار به قیمت ناچیزی به فروش می رسد .

- موستانی که مثلا باید یک تن انگور بدهد در اثر ابتلای سفیدک  100 کیلوگرم میدهد.

- مو را ضعیف نموده و از رشد مو جلوگیری میکند

گاهی اوقات خسارت سفیدک به حدی است که انگور قابل چیدن و فروختن نیست و حتی ممکن است خسارت آن به حدی باشد که حتی یک خوشه برای خوردن باقی نگذارد .

علائم بیماری:

قارچ عامل بیماری می توانند روی تمام قسمت ها ی جوان و سبز مو  اعم از برگ ، ساقه ، پیچک ، گل و میوه ظاهر شود .ولی مشخص ترین علائم روی سطح فوقانی برگ ظاهر میشود . پودر سفید در دو طرف برگهای جوان ایجاد میشود و در موقعی  که برگ ها به شدت مورد حمله باشد در شرائط گرم و خشک

 به  طرف بالا لوله  میشوند.

برگها مبتلا در تابستان  قهوه ای  شده و نابهنگام خزان می کند . نظیر همین لکه ها و نقاط  روی ساقه  های جوان ، نیز تشکیل شده  و بعدا" لکه ها تغییر رنگ داده و سرانجام در پاییز به رنگ قهوه ای متمایل به سیاه در  می آید این شاخه ها را در موقع زمستان به سهولت میتوان از ساقه های سالم تمیز داد.

اگر به خوشه  های گل حمله کند ، گلها بدون تلقیح مانده و می ریزند واین نوع آلودگی اولیه کمتر اتفاق می افتد. میوه نیز مورد حمله واقع میشود و یک گرد سفید خاکستری  رنگی تمام حبه را در بر میگیرد.

اگر میوه قبل از رسیدن مبتلا گردد به رشد طبیعی خود نرسیده ترش مانده وبعد نیز می ترکد ،غورها را پودری سفید در بر میگیرد وبعد میریزد و اگر باقی بماند ترک طولی و عرضی می خورد و دانه به خارج راه میابد.

عامل بیماری:

این قارچ از رده آسکومیست است که مرحله جنسی آن Uncinula necator   وشکل کنیدی دار آن به نام Oidium tuckeri  نامیده میشود.قارچ عامل سفیدک سطحی مو زمستان را به صورت میسلیوم در داخل جوانه ها به سر برده ودر اوائل بهار بیماری رشد نموده و ایجاد کنیدیوفور و کنیدی کرده و بدینوسیله بیماری از سالی به سال دیگر انتشار می یابد.کنیدی ها نیز ممکن است در زمستان زنده باقی بمانند و موجب انتقال بیماری در سال آینده شوند.

 با انکه زارعین سرمای زمستانه و برف  و یخبندان  را برای دفع حشرات و امراض  قارچی موهبت الهی می دانند ولی تجربه  ثابت می کند که سرمای سخت زمستان مانع ظهور سفیدک مو در سال بعد نمی شود .

وزش باد و رطوبت هوا نیز در انتشار و جوانه زدن کنیدی های قارچ تاثیر دارد و با آنکه در اکثر نقاط کشور که دارای میزان بارندگی متفاوت در بهار هستند شیوع دارد .

مبارزه:

در بیماری گیاهی مبارزه مشکل بوده .عملیات زراعی از قبیل هرس شاخه ها و سوزاندن آنها و بیل زدن ÷س از ریزش برگ ها ومدفون نمودن برگ ها ی آلوده در خاک و کاشت مو به طریقی که امکان تهویه برای بوته ها وجود داشته باشد از شدت بیماری می کاهد .

بهترین زمان مبارزه زمانی است که هنوز میسلیوم ها جایگزین نشده اند.پس باید پیشگیری کرد.

برای مبارزه شیمیایی موثر ترین راه  گرد پاشی با گوگرد یا گرد گوگرد حداکثر به مقدار 120 کیلو گرم و به طور متوسط 60 تا 90 کیلو گرم در سه نوبت در هکتار می باشد مصرف گل گوگرد در شرایط گرم موثر واقع میشود.گرد پاشی با گوگرد را در سه نوبت علیه سفیدک سطحی مو توصیه میکنند:

نوبت اول: وقتی که جوانه ها تازه باز شده است ، یعنی وقتی که تقریبا" 10 الی 4 برگ جوان روی شاخه ها ظاهر شده باشد . در این نوبت به طور متوسط 15 کیلو گل گوگرد مصرف می شود.

نوبت دوم : این مرحله وقتی است که انگور در حال گل کردن است . در این مرحله حدود 30 کیلو در هکتار پاشیده.

نوبت سوم : وقتی که غوره ها تازه ترش شده یعنی حدود 15تا 20 روز بعد از نوبت دوم ، دراین مرحله حدود 45 کیلو در هکتار پاشیده میشود.

نباید تصور کرد که در موقع دیگر گوگرد پاشی بی فایده است.بلکه از زمانی که جوانه شروع به باز شدن می نماید تا وقتی که انگور کاملا شیرین نشده پاشیدن گوگرد ممکن و مفید است .مقدار مصرفی گوگرد بستگی به انبوهی بوته ها در هکتار و رشد انها دارد .برای گوگرد پاشی نباید منتظر بروز علائم بیماری بود.

از سمهای دیگر مثل کاراتان (دینوکارپ) یک در هزار و توپاس و تریمیدال به نسبت یک درهزار میتوان علیه سفیدک سطحی استفاده کرد.

 دانلود پاورپوینت با موضوع کرم خوشه خوار انگور

http://up.attrr.com/info/865136/Worm%20Eater%20modified%20cluster

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 491
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 5
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 134
 • آی پی دیروز : 162
 • بازدید امروز : 445
 • باردید دیروز : 2,828
 • گوگل امروز : 0
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 10,528
 • بازدید ماه : 40,471
 • بازدید سال : 146,669
 • بازدید کلی : 3,226,566