loading...
فروش خدمات باغبانی
نهال بازدید : 2078 یکشنبه 08 فروردین 1395 نظرات (0)

تاسیسات و ساختمانهای باغبانی

ایجاد محل‌های تحت کنترل و پوشیده به منظور نگهداری وپرورش گیاهان باغیمخصوصا برای مناطقی کهخطر عوامل نامساعدجویوجود دارد الزامی‌است. این موضوع اهدافی را به دنبال دارد که مهمتر از همه می‌توانتولید خارج از فصل یا پیش رس کردن بسیاری از محصولات و بدست آوردن محصولات در غیرموطن اصلی را نام برد. خوشبختانه در کشور ما با وجود تنوع آب و هوایی اهمیتساختمانهای باغبانی آنچنانکه برای دیگر ممالک مطرح است، آشکار نیست با این وجود درچند سال اخیر حداقل در بخشگلکاریپیشرفتهای چشمگیری ملاحظه می‌شود وبر همین مبنا تاسیسات مختلفی بوجود آمده است که مهمترین آنها به شرح زیراند:

 

خزانه هوای آزاد

خزانه هوای آزاد عبارتست از کرت یا باغچه‌ای بهاندازه‌های مختلف که دارایخاک اصلاح شدهو بازهکشیمناسب می‌باشد که ابتدا بذور در آن کاشته شده و پس از رشد کافی نشاهای حاصله به محلکشت اصلی انتقال می‌یابند. از خزانه برای بدست آوردن پایه‌های پیوندی در خصوصدرختانمیوهاستفاده می‌شود.

 

شاسی سرد

شاسی سرد ساده ترین وسیلهبرای حفاظت گیاهان حساس به سرما است. ساده ترین شاسی سرد جعبه چهارگوشی است کهارتفاع دیواره جلوئی آن کوتاهتر از دیواره عقبی است این جعبه بدون ته بوده و روی آنبا شیشه یا پلاستیک پوشیده می‌شود. از شاسی‌های سرد برای بدست آوردن نشاء و برایمقاوم کردن قلمه‌هایی که در گلخانه ریشه دار شده اند استفاده می‌شود.

 

شاسی گرم

شاسی گرم مانند شاسی سرد استبا این تفاوت که در آن وسیله‌ای برای تامین حرارت استفاده می‌شود. منبع حرارتیشاسی‌های مدرن امروزی ازسیستم آب گرمو یا جریان هوای گرم و یاکابلهای حرارتی تامین می‌شود.

 

تونل پلاستیک

امروزه با بهره گیری ازتونل‌های پلاستیک اقدام به کشت و بدست آوردن محصولات غیر فصل می‌کنند. نکته مهم درساختن تونل‌های پلاستیک ، دقت در مقاومت لوله‌های بکار گرفته شده تحت عنوان اسکلت ومقاومت پلاستیکدر برابر عوامل نامساعد جویاست.

 

گلخانه

گلخانه فضای محدود مسدودی استکه عوامل موجود در اطرافگیاهانداخل آن قابل کنترل بوده و با کنترل شدت و مدت تاثیر فاکتورهای محیطی (حرارت - رطوبت - تهویه - نور) می‌توان محصولاتی را در غیر فصل و یا در غیر از موطن اصلیتولید و عرضه نمود.

 

انواع گلخانه‌ها از نظر ساختمان

 

گلخانه یکطرفه

دیواره شمالی این گلخانه از مصالح ساختمانی و دیواره‌هایشرقی و غربی تا نصف یا تماما از آجر و دیواره جنوبی آن تا نصف یا تماما پنجره خواهدبود. باید سعی کرد نور بطور عمود به گلخانه یکطرفه بتابد.

 

گلخانه نیمه دو طرفه

در این نوع ، سقف از دو طرف شیبدار است و دیوراهشمالی آن بلندتر از دیواره جنوبی است.

 

گلخانه دو طرفه

جهت این گلخانه شمالی - جنوبی است و ارتفاع دیواره‌هایجانبی در تمام جهات با هم مساوی است. سقف گلخانه از دو طرف هم شیب و هم اندازه است.

 

گلخانه دو جداره

در مواقعی که به دمای ثابت و رطوبت اشباع نیاز است از ایننوع گلخانه استفاده می‌شود. پوشش این گلخانه دو لایه شیشه‌ای است که به فاصله 5سانتیمتر از هم قرار گرفته‌اند.

 

انواع گلخانه‌ها از نظر حرارتی

 

گلخانه‌های سرد

دمای این گلخانه‌ها بین 10 - 6 درجه سانتیگراد است و براینگهدارینخل‌های زینتی - یاس - رازقی - کاغذی - کاکتوس‌هاومرکباتساخته می‌شوند.

 

گلخانه معتدل

دمای این گلخانه بین 15 - 14 درجه سانتیگراد است و براینگهداری بگونیا - فیلودندرون و … استفاده می‌شوند.

 

گلخانه گرم

دمای این گلخانه‌ها بین 25 - 18 درجه سانتیگراد است و براینگهداری و پرورش گیاهان گرمسیری استفاده می‌شود.

 

گلخانه گرم و مرطوب

از این نوع گلخانه‌ها برای ازدیاد بذر گیاهان گرمسیریو پیوند انواع درختان در زمستان و گاهی جهت ریشه‌دار کردن قلمه‌ها استفاده می‌شود. کف این نوع گلخانه‌ها به اندازه 100 - 75 سانتیمتر پائین‌تر از زمین قرار دارد تاتغییرات حرارتی محیط خارج اثر کمتری به آن داشته باشد.

 

ارتباط با سایر علوم

 

·         اکولوژی:به مطالعه چگونگی سازش گیاهان با محیط و ارتباط آنها با یکدیگرمی‌پردازد.

·          

·         مورفولوژی:تنوع ریختی گیاهان مطالعه می‌شود. به عبارتی مطالعه ریختیگیاهان باعث می‌شود تا بدانیم که با شرایط متفاوت در زیستگاههای مختلف سازگاری اینگیاهان چگونه صورت می‌گیرد.

 
تولید و توزیع مرغوبترین نهال های اصلاح شده پیوندی
و زیباترین گیاهان آپارتمانی
تولید و عرضه نهال :

پرتقال کیوی آووکادو هلو  شلیل  الو  زردالو  سیب  گلابی  گیلاس  آلبالو  گوجه سبز  خرمالو و
در رقمهای مختلف ایرانی و خارجی
ودرختان غیر مثمر

نهالستان

ارسال نظر برای این مطلب

کد امنیتی رفرش
اطلاعات کاربری
آمار سایت
 • کل مطالب : 491
 • کل نظرات : 0
 • افراد آنلاین : 12
 • تعداد اعضا : 0
 • آی پی امروز : 173
 • آی پی دیروز : 200
 • بازدید امروز : 2,219
 • باردید دیروز : 2,052
 • گوگل امروز : 3
 • گوگل دیروز : 5
 • بازدید هفته : 12,798
 • بازدید ماه : 27,505
 • بازدید سال : 133,703
 • بازدید کلی : 3,213,600